.

Monday, November 15, 2010

Kümme toitu võitluseks vähiga

http://naine.postimees.ee/?id=341833


15.11.2010 10:03


Vähi ennetamine ja tervislik toitumine käivad käsikäes. Antioksüdandid, vitamiinid ja polüfenoolid on vähkkasvaja arenemise takistamiseks esmatähtsad.
FoxNews.com tõi uudisteportaali meditsiinialane nõuandja doktor Cynara Coomer välja nimekirja toitudest, mille söömine on abiks võitluses vähiga.
Tšillipipar ja jalapeno
Nende kasulikkus ei seisne vaid taldrikute kaunistamises. Tšillipipar ja jalapeno sisaldavad kemikaali nimega kapsaitsiin, mis hoiab vähki põhjustavaid elemente (nitrosoamiine) eemal.
Avokaado
Avokaadod sisaldavad rohkelt antioksüdanti nimega glutatioon, mis ründavad kehas vabu radikaale. Need on ka suurepäraseks kaaliumi ja beetakarotiini allikaks.
Porgandid
Porgandid on head nii silmanägemisele kui vähi vastu. Beetakarotiin aitab vältida mitmeid kasvajaid, sealhulgas kopsu-, kõri-, mao-, seedekulgla-, eesnäärme- ja rinnavähki.
Mõne uuringu kohaselt on beetakarotiini toidulisandid aga hoopis kõrgete riskirühmade puhul – näiteks suitsetajad – näidanud suuremat tõenäosust kopsuvähki haigestuda.
Linaseemned
Linaseemned sisaldavad hulganisti tervislikke koostisosi nagu antioksüdandid, mis takistavad kasvaja arenemist. Samuti on need rikkad oomega-3-rasvhapete poolest, mis kaitsevad rinna- ja käärsoolevähi vastu.
Küüslauk
See aitab immuunsüsteemi tugevdada ja vähendada organismis kasvajat põhjustavate ainete hulka. Küüslaugus sisalduvad ühendid takistavad kantserogeensete ainete jõudmist rakkudesse ning aeglustavad kasvaja arengut. Uuringud on küüslaugu söömise sidunud väiksema mao- ja käärsoolevähi riskiga.
Roheline tee
Paljude teadustööde väitel ravib roheline tee pea kõike. Seda teatakse kui naha-, söögitoru-, mao-, jämesoole-, kõhunäärme-, kopsu-, põie-, eesnäärme- ja rinnavähki ennetava abinõuna. Roheline tee sisaldab polüfenoole, mis uuringute andmetel peatab ja ennetab vähkkasvajat.
Lagritsajuur
Uuringud viitavad, et lagritsajuur võib olla abiks eesnäärmevähi ennetamisel, kuna sisaldab kemikaali (glütsürritsiin), mis aitab testosterooni komponente blokeerida. Lagritsa maius ei loe, tuleb süüa juurt. Seda ei tohiks tarbida aga kõrge vererõhu puhul.
Rosmariin
Katsed on näidanud, et rosmariin aitab loomade rinna- ja nahakasvajate edasiarenemist peatada. Inimeste peal pole küll nimetatud toimet uuritud, kuid taime on pikalt kasutatud teistel meditsiinilistel eesmärkidel – näiteks kõhuvalude, seedehäirete ja peavalu vastu.
Merevetikas
Beetakarotiini, proteiinide, B12-vitamiini ja klorofülli rohkuses sisaldab mereadru olulisi rasvhappeid, mis aitavad võidelda rinnavähiga.
Kurkum
Kurkumil on tugev põletikuvastane toime ning see aitab põletikuga seotud ensüümide tootmist aeglustada, mida on rohkelt näiteks soole- ja käärsoolevähi puhul.